In addition to this page, please find useful information and up to date news across this site, on our monthly printed newsletter and in your children's' journals.
All of the children took part in a Virtual Whole School Quiz testing their recall of key facts and vocabulary included in this term's Knowledge Webs. Every correct answer scored a point for their house and the overall results are as follows:
1st - Attenborough - 522 points
2nd - Bannister - 507 points
3rd - Turing - 480 points
4th - Bronte - 423 points
Congratulation to everyone for taking part and of course to Attenborough house for being crowned the house quiz champions!
Well done also to the following children for being the top scorers in their year group:
Year 5 - Sophie Oliver & Olivia Watson
Year 6 - Poppy Hewitt, Lexy Steele & Isobel Stringer
Year 7 - Rishi Sharma, Edwards Beavan & James Hale
To help support all pupils' transition into their new year group for September, class teachers will be making phone calls home on the following days:
5AU - Tuesday 30th June
5JR - Wednesday 1st July
5CD - Thursday 2nd July
5RM - Wednesday 8th July
5MK - Friday 10th July
6BP - Tuesday 30th June
6MP - Thursday 9th July
6CA - Thursday 9th July
6GE - Friday 10th July
6RA - Monday 13th July
7AT - Monday 6th July
7DB - Tuesday 7th July
7LM - Friday 10th July
7FH - Friday 10th July
7PC - Tuesday 14th July
As well as these phone calls, we will be uploading more activities and information to the Transition sections of each Year Group Page during our Virtual Transfer Day on Monday 6th July.
The results for this term's house sports competitions are as follows:
Year 5
Benchball
1st Place - Bronte
2nd Place - Bannister
3rd Place - Turing
4th Place - Attenborough
Year 6
Basketball
1st Place - Turing
2nd Place - Bannister
3rd Place - Bronte
4th Place - Attenborough
Football
1st Place - Turing
2nd Place - Attenborough
3rd Place - Bannister
4th Place - Bronte
Netball
1st Place - Bannister
2nd Place - Bronte
3rd Place - Attenborough & Turing
Year 7
Football
1st Place - Attenborough
2nd Place - Bronte
3rd Place - Bannister
4th Place - Turing
Basketball
1st Place - Attenborough
2nd Place - Bronte
3rd Place - Turing
4th Place - Bannister
Netball
1st Place - Bronte
2nd Place - Attenborough
3rd Place - Turing
4th Place - Bannister
Well done to everyone for participating! Congratulations to each of the winning houses, who receive an extra ten house points for each event they finished as overall winners in!
The results for this year's House Cross Country competitions are as follows:
Year 5
Girls
1st - Turing
2nd - Attenborough
3rd - Bannister
4th - Bronte
Boys
1st - Bronte
2nd - Bannister
3rd - Turing
4th - Attenborough
Year 6
Girls
1st - Bannister
2nd - Bronte
3rd - Attenborough
4th - Turing
Boys
1st - Turing
2nd - Bannister
3rd - Attenborough
4th - Bronte
Year 7
Girls
1st - Bronte
2nd - Bannister
3rd - Turing
4th - Attenborough
Boys
1st - Attenborough
2nd - Bronte
3rd - Bannister
4th - Turing
Well done to everyone for participating! Congratulations to each of the winning houses, who receive an extra ten house points for each event they finished as overall winners in!
Well done to all of the pupils who participated in the house maths competition recently! It was a really tough decision but the results are in:
1st: Libby Goode (Y6) for symmetry within a piston
2nd: Drew Hankin (Y6) for an optical illusion puzzle
3rd: Lexi Steele (Y5) for symmetry and spiral patterns in nature
Each of these pupils received bonus house points for their respective houses!
Westacre Parliament 2019-20
Congratulations to this year's new MPs. All of the children who put themselves forward and stood in front of their class to make their speech should be very proud of themselves.
This year's MPs are:
YEAR 5
5CD Maja Fijolek
5AU Freya Skelton
5MK Alexandra Hopkins-Budd
5RM Noah Bishop
5JR Abigail Jones
YEAR 6
6BP Molly Pritchard
6RA Chloe Symmonds
6CA Isabelle Butcher
6MP Riley Dukes
6TS Brennan Mansfield
YEAR 7
7PC Miller Smith
7BD Aaron Cooper-Aston
7FH Bailie-Mae Bull
7RM Natasha Lindsay
7LB Ashleigh Farrell
Following hustings and votes in recent house assemblies the following Year 7 pupils have now been revealed as this year's House Captains:
Attenborough - Daisy Moffatt & Mya Cliff
Bannister - Maddison Whiten-Lake & Jarrett Griffiths
Bronte - Faye Morgan & Theodore Stacey
Turing - Amelia Burton & William Miles
In addition, the following were chosen by their peers to be this year's Sports Captains:
Attenborough - Aaron Cooper-Aston & Logan Pugh
Bannister - Louie Horton & Eleanor Moseley
Bronte - Matthew Oliver & Natasha Lindsay
Turing - Callum Jenkinson & Chloe Randle
Well done to all of these pupils for being elected into these important roles of responsibility this year! Good luck with leading your houses to success this year!
Year 5
1st Place - Turing
2nd Place - Bannister
3rd Place - Bronte
4th Place - Attenborough
Year 6
1st Place - Attenborough
2nd Place - Bronte
3rd Place - Bannister
4th Place - Turing
Year 7
1st Place - Bannister
2nd Place - Attenborough
3rd Place - Turing
4th Place - Bronte
Well done to all children for taking part and to the winning houses, who each receive an additional ten house points.
The results of the house sports competitions for Spring 2 are as follows:
Year 5
Lacrosse
1st Place - Turing
2nd Place - Bannister
3rd Place - Attenborough
4th Place - Bronte
Hockey
1st Place - Turing
2nd Place - Bannister
3rd Place - Attenborough
4th Place - Bronte
Year 6
Tag Rugby
Joint 1st Place - Bannister and Turing
3rd Place Bronte
4th Place - Attenborough
Basketball
1st Place - Attenborough
2nd Place - Bannister
3rd Place - Bronte
4th Place - Turing
Netball
Joint 1st Place - Bannister and Turing
3rd Place - Attenborough
4th Place - Bronte
Year 7
Football
Joint 1st place - Bront and Turing
Joint 3rd place - Attenborough and Bannister
Netball
1st Place - Turing
2nd Place - Bannister
Joint 3rd Place - Attenborough and Bronte
Well done to everyone for their efforts and to each winning house, who receives an extra ten house points!